NEBOJTE SE FOCENÍ, NA FOTKÁCH BUDETE VYPADAT SKVĚLE!

Odkládáte focení na dobu, kdy shodíte pár kilo, kdy budete mít nový účes, kdy budete opálení od moře?

Věřili byste tomu, že focení zvedá klientům sebevědomí? Často mi ženy píší, já se na těch fotkách sama sobě tak líbím, nemůžu se na sebe vynadívat. Ještě nikdy jsem si svoje fotky neprohlížela tak často.

Moje maminka pracovala v atelieru, fotila klasiku – lidi na průkazky, děti u “gumových” dortů se svíčkou. Pamatuju si, jak klienty stylizovala – v sedě, nohu přes nohu, vytáhnout z pasu, narovnat se, bradu mírně dolu… asi si to pamatujete. Občas jsem s ní v atelieru trávila čas a tyto, ač křečovité pozice, mají něco do sebe.

Když fotím klienta např. za pracovním stolem, vždy se nasmějeme, když ho trochu pasuju do těchto poloh, každý říká, to je tak nepřirozené, to bude na té fotce vidět. Nebude – na fotkách pak jste krásní a i překvapení z toho, že to opravdu tak je. Navíc se u toho dost bavíme, takže případné napětí z focení je pryč 🙂

I na fotce můžete vypadat skvěle – dokážu vás nafotit tak, že nebudete mít dvě brady.

Před focením míváme s klientem chvilku, povídáme si o záměru focení, o jeho představě, k čemu by fotky měly sloužit. To jsou pro mě vzácné informace, ze kterých pak vycházím pro tvorbu kompozice a záběrů. Svým okem vás pozoruji, vaše grimasy, pohyby, dívám se vám do očí a ladím se na vás. Dokážu vás přes hledáček vidět ve své plné kráse, zabírat vás z takových úhlů, které jsou pro vás příjemné a tak, že vám bude to nesmírně slušet, tím jsem si skoro jista.

Navodím takovou atmosféru, že se budete cítit uvolněně a ani si nevšimemte, že spolu komunikujeme a mezi námi je fotoaparát.

Stačí změna úhlu focení…

Atmosféra, to je to nejdůležitější u focení, zkrátka se musíte cítit příjemně a uvolněně, to je největší umění. Nikdy vás nebudu zabírat ze spodu nebo napřímo, zejména, pokud máte stejně tak jako já při přímém pohledu dvě brady 🙂 … pro vás i pro mě jsou nejvhodnější záběry lehce zhora, nikdy ne napřímo. Máte bříško, které nechcete ukazovat? Nikdy vás neposadím tak, aby vám bylo překážkou, nebudu záměrně na něj na fotkách upozorňovat. Máte větší nos a z profilu zvlášť vynikne? Víte, jak je krásná fotka z poloprofilu? Kde je vidět i odlehlejší část tváře? Větší nos pak není dominantou snímku.

Jsem před objektivem vždycky ztuhlá, nejsem to zkrátka já…

I to se často mým klientům stává, a víte co pomáhá? Zeptám se na jejich oblíbený vtip… anebo na místo, kde by se chtěli nyní nacházet, dobře dokážu slovně vizualizovat místo na pláži na písku, kde vás ve stínu hladí mořský vzduch a uším lahodí šumění moře… no a při této představě se v mžiku uvolní nejenom mimické svaly v obličeji, ale i celé tělo, v tu chvíli vás focení začne bavit. A to mi věřte…

Chtěla bych fotky se svým mužem, ale on na focení není, přijde mu to zbytečné, nevím jak na to…

Opravdu někteří muži považují společné focení za nudu nebo za zbytečnost, ale pak, když máte doma společné fotky, nesmírně rádi se na ně dívají. Zkuste svému muži navrhnout, že byste měla ráda vaší společnou fotku vytištěnou v ložnici nebo v chodbě, abyste mohli podporovat svůj vztah, že by si mohl fotku dát do rámečku na pracovní stůl anebo na plochu svého počítače. I s muži dokážu navázat při focení “vztah”, uvolnit atmosféru, kdy si budeme vzájemně povídat a u toho se fotit. A vím o čem mluvím, takových mužů, co se nechtěli fotit jsem měla spoustu a když mi pak napíšou, jak si to nesmírně užili a bavilo je to, je to pro mě nejvyšší pocta 🙂

focení budete mít krásný zážitek a spoustu fotografií, které budou zdobit váš domov nebo rodinné album. Žádné “až pak” není. Každý den je ten nejvhodnější pro to udělat si svou fotku.

S láskou Kačka

www.fotimslaskou.cz

Kateřina

předchozím životě jsem byla event managerem, v současnosti jsem fotografkou a maminkou malé dcery. Fotím denně, pokud nemám u sebe svou milovanou zrcadlovku, fotím iPhonem (galerie na Instagramu). Mezi mé klienty patří zejména rodiny s dětmi nebo ženy v očekávánípáry, ale v poslední době mě oslovují ženy, které chtějí portrétní fotografie buď pro své potěšení, radost nebo pro prezentaci sebe a svých aktivit/práce/poslání na internetu, na svých webových stránkách. Nejradši k focení využívám přirozené denní světlo. A hlavně! Fotím s láskou :-) Těším se na setkání... Kateřina

Komentáře